Committees
General Chair

Javier Ortega-Garcia, Universidad Autonoma de Madrid (Spain)

Conference Co-Chair

Joaquin Gonzalez-Rodriguez, Universidad Autonoma de Madrid (Spain)

Advisory Board

Anna Esposito, Second University of Napoles (Italy)
Andrzej Drygajlo, EPFL (Switzerland)
Marcos Faundez, Escuela Universitaria Politecnica de Mataro (Spain)
Mike Fairhust, University of Kent (UK)
Amir Hussain, University of Stirling (UK)
Niels-Christian Juul, University of Roskilde (Denmark)

Program Chair

Julian Fierrez, Universidad Autonoma de Madrid (Spain)

Scientific Committee
Akarun L., Turkey
Alba-Castro J.-L., Spain
Almeida Pavia A., Portugal
Alonso-Fernandez F., Spain
Ariyaeeinia A., UK
Bailly G., France
Bernsen N.-O., Denmark
Bourbakis N., USA
Bowyer K. W., USA
Campbell N., Japan
Campisi P., Italy
Cerekovic A., Croatia
Chetouani M., France
Chollet G., France
Cizmar A., Slovak Rep.
Delic V., Serbia
Delvaux N., France
Dittman J., Germany
Dorizzi B., France
Dutoit T., Belgium
Dybkjar L., Denmark
El-Bahrawy A., Egypt
Erzin E., Turkey
Fagel S., Germany
Furui S., Japan
Garcia-Mateo C., Spain
Gluhchev G., Bulgaria
Govindaraju V., USA
Granstrom B., Sweden
Grinberg M., Bulgaria
Harte N., Ireland
Kendon A., USA
Hernaez I., Spain
Hernando J., Spain
Hess W., Germany
Hoffmann R., Germany
Keus K., Germany
Kim H., Korea
Kittler J., UK
Koreman J., Norway
Kotropoulos C., Greece
Kounoudes A., Cyprus
Krauss R., USA
Kryszczuk K., Switzerland
Laminen H., Finland
Laouris Y., Cyprus
Lindberg B., Denmark
Lopez-Cozar R., Spain
Majewski W., Poland
Makris P., Cyprus
Matsumoto D., USA
Mihaylova K., Bulgaria
Moeslund T.-B., Denmark
Murphy P., Ireland
Neubarth F., Austria
Nijholt A., Netherlands
Pandzic I., Croatia
Papageorgiou H., Greece
Pavesic N., Slovenia
Pelachaud C., France
Pfitzinger H., Germany
Piazza F., Italy
Pittas I., Greece
Pribilova A., Slovak Rep.
Pucher M., Austria
Puniene J., Lithuania
Raiha K.-J., Finland
Ramos D., Spain
Ramseyer F., Switzerland
Ratha N., USA
Ribaric S., Croatia
Richiardi J., Switzerland
Rojc M., Slovenia
Rudzionis A., Lithuania
Rusko M., Slovak Rep.
Ruttkay Z., Hungary
Sankur B., Turkey
Schoentgen J., Belgium
Schouten B., Netherlands
SigŁenza J.-A., Spain
Smekal Z., Czech Rep.
Staroniewicz P., Poland
Tao J., China
Tekalp A.-M., Turkey
Thorisson K.-R., Iceland
Tistarelli M., Italy
Toh K.-A., Korea
Toledano D. T., Spain
Tome-Gonzalez P., Spain
Trancoso I., Portugal
Tsapatsoulis N., Cyprus
Tschacher W., Switzerland
v. d. Heuvel H., Netherlands
Veldhuis, Netherlands
Vich R., Czech Republic
Vicsi K., Hungary
Vielhauer C., Germany
Vilhjalmsson H., Iceland
Vogel C., Ireland
Wilks Y., UK
Yegnanarayana B., India
Zganec Gros J., Slovenia
Zhang D., Hong Kong
Zoric G., Croatia
Local Organizing Committee from Universidad Autonoma de Madrid (Spain)

Javier Galbally
Pedro Tome-Gonzalez
Manuel R. Freire
Marcos Martinez-Diaz
Miriam Moreno-Moreno
Javier Gonzalez-Dominguez
Ignacio Lopez-Moreno
Javier Franco
Alicia Beisner
Javier Burgues
Ruben F. Sevilla-Garcia
Almudena Gilperez
Maria Puertas-Calvo